4.8 C
Скопје
19. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Заложничката криза во Холандија заврши – заложниците се ослободени, приведен е маскиран маж

Заложничката криза која траеше од рано утро заврши во источниот холандски град Еде.

Вооружен киднапер киднапирал неколку вработени во кафуле. Прво пушти тројца од нив, а потоа маскиран со рацете во воздух го напушти кафулето. Полицијата веднаш го приведе, а дека кризата е минато потврди и градоначалникот на Еде.

Веднаш по добиените информации за киднапирањето, полицијата евакуираше 150 домови и побара од граѓаните да се држат настрана од областа. Кажаа дека нема индикации оти мотивот на киднаперот е терористизам.

Околу 11:30 часот полицијата соопшти дека тројцата заложници се ослободени, а околу 12:30 часот од кафулето излегло маскирано лице, на кое полицијата веднаш му ставила лисици и го привела. Подоцна беше потврдено дека се работи за киднаперот, чии мотиви се уште не се познати.