12.8 C
Скопје
16. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Се’ за потрагата по малата Данка: Мајката повторно сослушана, таткото на полиграф, се бара во тунели, канали и шахти

Двегодишната Данка Илиќ исчезна во вторникот околу 13 часот и 45 минути во Бањско поле во Бор, а потрагата по неа e во тек. Полицијата со денови го чешла просторот во Бањско поле, родителите на детето неколкупати биле испрашувани, но нема трага што се случило со двегодишното девојче.

Во текот на претходните денови властите употребија тешка механизација за расчистување на просторот околу имотот на семејството Илиќ во Бањско поле, а вчера пристигнаа и два специјалистички тима за спасување од Белград и Нови Сад, од Одделението за вонредни состојби на Министерството за внатрешни работи.

Тие започнале детално пребарување на просторот околу куќата пред која исчезнала двегодишното девојче.

Имено, специјалистички спасувачки екипи од урнатините на Секторот за вонредни ситуации од Белград и Нови Сад, заедно со други припадници на МВР, вчера од раните утрински часови темелно го пребаруваа тунелот, подземните канали и шахтите со вкупна должина од околу 4,5 километри во реонот на Бањско Поље до градот Бор.

Во таа прилика не се пронајдени траги кои би укажувале дека таму била двегодишната Данка Илиќ.

Исто така, мајката на исчезнатото дете Ивана Илиќ во петокот повторно била повикана во полициска станица каде по четврти пат била на распит.

Таа е донесена на разговор во врска со сознанијата до кои МУП дојде преку оперативно работење, но и за информациите кои стигнуваат до полицијата преку српската верзија на системот „Амбер аларм“ за исчезнатото девојче, пишува „Нова.рс“.

„Блиц“ претходно објави дека мајката била однесена на местото на исчезнувањето за да се изврши реконструкција на настанот.

Според сознанијата на „Нова“, таткото Милош Илиќ претходно бил тестиран на полиграф. Освен него, на полиграфско тестирање биле и неколку лица, а резултатите се уште не се познати.

Белградските медиуми објавија дека тој го поминал полиграфот, но властите не го соопштија тоа.

Во текот на вчерашниот ден е уапсен и полицаец од Бор поради сомнение дека дал доверливи информации од истрагата за исчезнувањето на малата Данка.

Девојчето Данка исчезна во вторникот околу 13 часот и 45 минути и оттогаш и се губи секаква трага.

Кафеава коса, кафени очи, висина околу 85 см. Во моментот на нејзиното исчезнување таа носела маслинесто зелена јакна, виолетови панталони и црни патики.

Поради исчезнувањето на Данка, за прв пат во Србија е активиран системот „Најди ме“, српската верзија на „Amber Alert“.

Спонзорирано: