4.8 C
Скопје
19. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

„Има многу чудни работи“ – соседот за настаните пред исчезнувањето на малата Данка

Пет дена во Бањско поле нема трага од малата Данка Илиќ (2). Во денешната потрага се вклучија и хеликоптери, што дополнително ги загрижи мештаните, но ниту еден жител на Бањско Поље не се сомнева во едно – нема шанси да се работи за киднапирање на дете, едноставно е невозможно толку многу случајности на едно место.

„Во исто време, ова е мирна област, можете да излезете на улица во секое време и ништо нема да ви се случи. Еве, сите се сомневаме во две варијанти, или детето е веќе далеку од овде или, за жал, непотребно се надеваме дека има шанси потрагата да заврши среќно“ изјави за српскиот портал „Курир“ една мештанка.

Имено, на првиот ден од потрагата по Данка биле вклучени мештаните и сите луѓе со добра волја кои сакале да помогнат.

„Во желбата што побрзо да го најдеме детето, сите направивме мала грешка, но никој не помисли дека тоа може да произлезе од сето тоа. Помисливме – детето можеби некаде паднало, сите станавме на нозе да и помогнеме на полицијата, но еве веќе петти ден, а детето го нема. Сега нашите траги се оставени насекаде, но тоа го направивме со најдобра намера“ сподели сосед кој се уште е вознемирен.

Данка Илиќ беше пријавена за исчезната на 27 март околу 13 часот и 45 минути, но се уште немаинформации за судбината на детето. Приоритет е да се најде живо и здраво, а со таа мисла последниве денови се буди секој човек во Србија и регионот, со оглед на тоа што одекна веста за исчезнувањето на девојчето.

„Најважно е детето да се најде живо и здраво, но не можеме сега никого да судиме, единствено важно е детето физички да не е тука, и целиот фокус мора да биде на тоа за да се реши. Но, има многу чудни работи, како точно се’ се случило кога мајката дошла на овие простори после толку години. Во исто време, соседот кој го возел контроверзното зелено „пунто“ го видел детето околу 10 до 2 часот веднаш до оваа куќа која се наоѓа на неколку метри од фармата на која била со нејзината мајка и брат. Меѓутоа, човекот мислел дека тоа е внукот на овој сосед чија куќа е мала, па само продолжил понатаму. Од друга страна, нема шанси детето само да дошло до тој дел од патот, двегодишно дете нема голем чекор самото да стигне до таму“ вели друг сосед кој бил вклучен во потрагата по Данка и објасни како изгледал тој цел ден кога настанот се случил случајно:

„Видов кога пристигнаа, бев во градината зад куќата, од таму имам директен поглед на езерцето. Пристигна жена со две деца и се паркираше позади куќата каде минува тој канал за кој зборуваше полицијата и го пребаруваше, а тоа е прашањето зошто би паркирала позади кога е патот од оваа страна, никој никогаш не паркира таму. Се е сомнително, сите со прст вперуваат кон оној кој последен пат го видел детето, а има многу нелогичност“, вели соговорникот.

Последните настани од Бањско Поље се однесуваат на моментот кога два хеликоптери од мала надморска височина прелетаа над просторот каде што беше пријавено исчезнато двегодишното девојче Данка Илиќ, како и блиската шума.