12.8 C
Скопје
16. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Украински дрон удрил во станбена зграда во Белгород, има мртви

Едно лице загина кога украинско беспилотно летало удри во станбена зграда во рускиот град Белгород и одекна силна експлозија, изјави регионалниот гувернер Вјачеслав Гладков.

„Повредена е сопругата на починатиот, има расекотини на лицето и површна изгореница на бутот. Екипата за брза помош ја однела жената во регионалната клиничка болница. Како резултат на експлозијата, за жал, еден човек загина“, објави Гладков, а пренесува Риа Новости.

Друг жител со рана од шрапнел сам отишол во градската болница, додаде тој.

Оштетени се прозорците во пет стана, како и автомобил. Оперативните услуги се на лице место.

Спонзорирано: