16.8 C
Скопје
22. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Среде лет откажа мотор на авион на релација Мелбурн – Перт, пилотите побарале дозвола за итно слетување

Пилотите на австралиската авиокомпанија Qantas Airways слетаа безбедно во Перт и покрај дефектот на еден од двата мотори.

Пилотите на авионот Ербас А330-200, на релација Мелбурн – Перт, побарале дозвола за приоритетно слетување вчера вечерта, што успешно го извршиле со помош на преостанатиот мотор.

Дефектите на моторот се ретки, но авионите со два мотори се дизајнирани да летаат само со еден, за што се обучени пилотите.

Спонзорирано: