12.8 C
Скопје
16. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Украина: Русите имаат нова цел, борбите се многу интензивни и тешки

Украинската војска тврди дека Русија ги засилува нападите врз селото Новомихаиливка во Донецк. „Руските сили беа нешто поактивни во понеделникот околу населбата Новомихаиливка, јужно од селото Маринка, контролирано од Русија“, изјави капетанот Дмитро Лиховиј, портпарол на украинската група сили Таврија распоредена во источна Украина.

Русија исто така ја засили својата активност околу селото југозападно од Новомихаиливка, рече Лиховиј. „Борбите се многу интензивни и тешки“, изјави за „Њузвик“, Јарослав Чепурни, портпарол на 79. одделна бригада за воздушно-десантно напад на Украина.

„Русија ги напаѓа украинските позиции и со пешадија и со оклопни возила“, рече тој.

Украинската војска во понеделникот рано наутро соопшти дека нејзините сили се спротивставиле на руските напади во Новомихаиливка, како и во блиските населби Краснохоривка и Хеорхиивка, северно и западно од Маринка. Киев во изминатиот ден забележа 25 руски напади на овој дел од линијата на фронтот, соопшти Украина.

„Непријателските сили сакаат да напредуваат и да продолжат да ги притискаат селата Новомихаиливка и Хеорхиивка и во близина на градот Краснохоривка“, рече Лиховиј. Геолокацираните слики од почетокот на март сугерираат дека руските сили напреднале во правец на Новомихаиливка, објави Институтот за проучување на војната.

Москва исто така почна, како што Институтот ја нарече, „кохезивна офанзивна операција со повеќе оски“ во близина на североисточните градови Сватов, Кремин и Купјанск – клучен железнички центар. Руските сили напредуваа југозападно од десеткуваната населба Вуледар, југозападно од Новомихаиливка, проценува Институтот за проучување на војната.

Спонзорирано: