12.8 C
Скопје
16. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Трамп предупредува дека забраната на „Тик-ток“ ќе ја зајакне „Мета“, а „Фејсбук“ го опишува како непријател на народот

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ја изрази својата загриженост за напорите да се забрани кинеската социјална мрежа „Тик-ток“ во Соединетите Американски Држави велејќи дека тоа само ќе го зајакне „Фејсбук“ во сопственост на „Мета“.

Според Трамп, со елиминирање на „Тик-ток“ од американскиот пазар се создаваат услови за понатамошен раст и доминација на „Фејсбук“, платформа што тој лично ја смета за непријател на народот. Оваа остра критика е насочена кон општото влијание на „Фејсбук“ врз општествено-политичките струи во земјата, а особено кон начинот на кој оваа платформа се користи во контекст на изборните процеси.

Сепак, поранешниот претседател ги признава и позитивните страни на платформата нагласувајќи ја нејзината популарност кај помладата популација.

Актуелниот американски претседател Џо Бајден ја изрази својата загриженост за националната безбедност во врска со „Тик-ток“ изјавувајќи дека е подготвен да го поддржи законодавството што може да ја забрани апликацијата во Америка.

Спонзорирано: