9.8 C
Скопје
24. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Не треба да се исклучи можноста европските нации да испратат војници во Украина во иднина: Макрон ја разбесни опозицијата во Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон сака да го преземе глобалното лидерство во однос на помошта од Запад за Украина и да ја зголеми намалената поддршка за Киев, но во овој обид тој се соочува со отпор од француските политичари, пишува Политико.

Со туркање на украинските сили на бојното поле и неизвесност околу натамошната западна воена помош, Макрон во понеделникот рече дека Европа е во прашање и рече дека не треба да се исклучи можноста европските нации да испратат војници во Украина во иднина.

Изјавата на Макрон веќе беше критикувана од француската опозиција.

Спонзорирано: