11.8 C
Скопје
24. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
БИЗНИС

Дали овој сладок продукт што го сакаат децата може да предизвика рак? Една земја веќе ја забрани неговата продажба

Некои индиски држави ја забранија продажбата на памучни бонбони поради стравувањата дека омиленото детско лекување предизвикува рак, пишува Би-би-си.

Минатата недела, индискиот Тамил Наду воведе забрана откако примероците испратени за тестирање го потврдија присуството на Родамин-Б, супстанца што предизвикува рак.

Претходно овој месец, синдикалната територија Пудучери го забрани слаткото, додека другите држави почнаа да ги тестираат неговите примероци.

Шеќерната волна, која во Индија поради својот изглед ја нарекуваат и ‘buddi-ka-baal’ (‘коса на старица’), е популарна меѓу децата ширум светот, пишува jutarnji.hr.

Секогаш може да се купи во забавните паркови и саеми, а децата го сакаат поради лепливата текстура која се топи во устата.

Забраната е објавена
Но, некои индиски официјални лица велат дека бонбоната е поопасна отколку што изгледа.

П. Сатиш Кумар, службеник за безбедност на храна во градот Ченаи во Тамил Наду, изјави за Индијан Експрес дека загадувачите во памучните бонбони „може да доведат до рак и да влијаат на сите органи во телото“.

Неговиот тим минатата недела ја прегледа понудата на продавачите на бонбони на градската плажа и откри дека бонбоните што се продаваат во градот се произведени од независни продавачи, а не од регистрирани фабрики.

Неколку дена подоцна, владата објави забрана за продажба на памучни бонбони, откако лабораториските тестови во примероците открија присуство на хемиското соединение Родамин-Б. Хемикалијата им дава на памучните бонбони флуоресцентна розова нијанса и се користи за боење текстил, козметика и мастило.

Истражувањата покажаа дека оваа хемикалија може да го зголеми ризикот од рак, а Европа и Калифорнија ја забранија употребата како боја за храна.

Министерот за здравство Ма Субраманиан во изјавата рече дека употребата на Родамин-Б во „пакување, увоз, продажба на храна или сервирање храна што ја содржи на свадби и други јавни настани е казнива според Законот за безбедност и стандарди на храна од 2006 година“.

По Тамил Наду, и соседната држава Андра Прадеш започна со тестирање на примероци од слатки за да се провери присуството на канцерогената хемикалија.

И претходно оваа недела, весникот New India Express објави дека службениците за безбедност на храна во Делхи, исто така, се залагаат за забрана на памучните бонбони.

Спонзорирано: