5.8 C
Скопје
4. март 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Пукање во црква во Хјустон: Децата си заминуваат во колона, сомнежи дека има уште напаѓачи ВИДЕО

Пукање се случи денеска во црквата Лејквуд на пасторот Џоел Остин во Хјустон, соопшти полицискиот оддел.

Портпаролката на противпожарната служба Марти Блек потврди дека противпожарната служба реагирала на пукањето во црквата Лејквуд, што се случило околу 14 часот (по локално време). Сликите и видеата покажуваат полициски автомобили и амбулантни возила надвор од црквата.

Како што може да се види на видеата споделени на социјалните мрежи, црквата и зградите во околината се евакуирани, додека на едно видео се гледаат мали деца како се држат за рака и во колона го напуштаат просторот. Не е познато каде биле децата пред пукањето.

Во тек е евакуација
Локалните медиуми јавуваат дека полициските сили на теренот им викаат на луѓето да се засолнат и да се движат од областа околу црквата, додека евакуацијата продолжува.

„Семејствата чекаат да се соберат. Полицијата им вика на луѓето да се движат, да не застанат и да се оддалечат од зградата. Децата се држат за раце, имаат ливчиња со имиња, ги гледаме нивните родители како ги чекаат“, рече известувачот од лица од местото.

Во моментов не се знае дали има повредени, додека официјална потврда за тоа кој е напаѓачот нема.

Исто така, се појави информација дека има повеќе од еден напаѓач.

„По вториот истрел, сите почнаа да трчаат. Трчав со моите деца… моето семејство“, изјави сведокот Марија од Колумбија за NBC.

Други сведоци рекоа дека слушнале пукање, можеби десетици истрели.

Шерифот Ед Гонзалес рече дека властите го застрелале можниот напаѓач, пренесува ABC Chicago.

Не е јасно дали некој е приведен.