10.8 C
Скопје
5. март 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

По заканата на Трамп објавија: „Итно започнуваме масовно производство на оружје“

Германскиот канцелар Олаф Шолц рече дека одбранбените компании можат да сметаат на неговата влада за зголемување на воените трошоци.

Тој, исто така, рече дека ќе ја исполни обврската од 2 отсто од БДП за одбрана на НАТО.

Шолц ја објави оваа изјава откако поранешниот американски претседател Доналд Трамп во последните денови предизвика гнев кај сојузниците на САД, сугерирајќи дека САД можеби нема да ги заштитат членките на НАТО кои не трошат доволно за одбрана од потенцијална руска инвазија.

Додека беше на функцијата, Трамп јавно ги критикуваше земјите кои не ја исполнија целта на НАТО алијансата да посветат 2 отсто од бруто домашниот производ за одбрана.

Шолц рече дека германската и европската одбранбена индустрија мора да се префрлат на масовно производство на оружје бидејќи војната во Украина откри како европските производители се борат да ја задоволат побарувачката за муниција.

Во понеделникот, Шолц ја посети локацијата на идната фабрика за оружје на Рајнметал во централна Германија.

„Мораме да направиме промена од производство кон масовно производство на одбранбена опрема“, рече Шолц.

„Не само САД, туку и сите европски земји мора да направат уште повеќе за да ја поддржат Украина. Ветувањата дадени досега не се доволни. Само силата на Германија не е доволна“, рече тој.

„Итно е потребно“
Канцеларот рече дека воената и германската одбранбена индустрија сега можат да се потпрат на посветеноста на Берлин за исполнување на одбранбената цел на НАТО од 2 отсто.

„Ова е итно потребно. Суровата реалност не принудува да го направиме ова: не живееме во време на мир“, додаде Шолц.

Тој додаде дека европските земји мора да ги консолидираат своите нарачки за оружје за да и помогнат на индустријата да ги исполни долгорочните обврски.

Рајнметал, еден од најголемите светски производители на артилерија и противтенковски гранати, почна да го зголемува производството откако руската инвазија на Украина ги изложи недостигот и ги остави европските производители да се обидуваат да ја задоволат побарувачката.

„Изградбата на нашата нова фабрика е директен резултат на променливите времиња“, рече извршниот директор на Рајнметал, Армин Пејпергер.

Новата фабрика, чие производство се очекува следната година, ќе придонесе за производство на околу 200.000 артилериски гранати секоја година. Рајнметал објави дека планира да инвестира 300 милиони евра и да отвори околу 500 нови работни места.

Таа има за цел да може да ја покрие побарувачката на Бундесверот за муниција од германско производство и да гарантира испорака до земјите партнери во случај на криза.