5.8 C
Скопје
4. март 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Facebook
Војна во УкраинаСВЕТ

Макрон не замина за Украина од безбедносни причини

Претседателот на Франција, Емануел Макрон ја одложи посетата на Украина поради безбедносни причини, соопшти Елисејска палата.

Исто така е одложен и Француско-украинскиот бизнис совет „Медеф Интернешнл“, што требаше да се одржи за време на посетата на Макрон на Украина.

Макрон на 13 февруари требаше да оди во „симболична посета“ на Одеса, град делумно изграден од Французите, а потоа да го посети Киев.