10.8 C
Скопје
5. март 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Драма над Велика Британија: забележани руски бомбардери, НАТО крева авиони

Два руски стратешки бомбардери, познати и како „мечки“, денеска полетаа северно од Британија во Норвешкото море.

На видеото од руското Министерство за одбрана се гледа авион Ту-95МС за време на вежби.

„Летот траеше повеќе од пет часа“, соопшти руското Министерство за одбрана.

Ловците беа придружувани од екипажот на авионот Су-35С на Воздухопловните сили. Во одредени фази од рутата стратешките носачи на ракети биле придружувани од авиони од странски земји.

Стратешките ракетни носачи на Путин, способни за нуклеарно оружје, беа користени во војната во Украина, каде што направија хаос со конвенционалната муниција.

И покрај тоа што првпат летаа пред околу 70 години, тие остануваат клучен дел од нуклеарната ударна сила на Кремљ.

„Летот беше извршен во строга согласност со меѓународните правила за користење на воздушниот простор“, изјави генерал-полковник Сергеј Кобилаш, командант на руската авијација со долг дострел.

Тој истакна дека пилотите на авијацијата со долг дострел на руските воздушни сили редовно летаат над неутралните води на Арктикот, Тихиот Океан, Северниот Атлантик, како и Црното и Балтичкото Море.

Претходно беше објавено дека руските носачи на ракети Ту-95 летале во близина на западниот брег на Алјаска.

Спонзорирано: