5.8 C
Скопје
4. март 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Трамп: Би ја охрабрил Русија да нападне земја членка на НАТО што не си ги плаќа обврските

Доналд Трамп вели дека ќе ја „охрабри“ Русија да ја нападне секоја членка на НАТО што ќе ги исполни своите обврски од западната воена алијанса. Поранешниот американски претседател призна дека еднаш му рекол на шефот на НАТО дека нема да ја заштити нацијата која неисполнува обврски доколку биде нападната од Русија.

Тој тврди дека на лидерот на НАТО му најавил дека во тој случај ќе ги „охрабри“ агресорите „да прават што сакаат“. Членките на НАТО се обврзуваат да ја бранат секоја нација во блокот што е нападната. Белата куќа ги нарече коментарите на Трамп „ужасни и непромислени“, пишува Би-Би-Си.

Говорејќи за време на вчерашниот митинг во Јужна Каролина, Трамп рече дека ги дал своите коментари за Русија за време на состанокот на лидерите на НАТО. Тој објасни како лидерот на една „голема земја“ претставил хипотетичка ситуација во која не ги исполнува финансиските обврски во рамките на НАТО, но се нашол на напад од Москва.

Трамп рече дека овој лидер го прашал дали САД ќе и помогнат на неговата земја во тоа сценарио. „Реков: „Не плативте? – објасни Трамп.

Портпаролот на Белата куќа истакна дека поранешниот претседател „ја охрабрил инвазијата на нашите најблиски сојузници од убиствени режими“ и ги нарече коментарите „ужасни и неоправдани“. Тој додаде дека изјавата „ја загрозува националната безбедност на САД, глобалната стабилност и домашната економија“.

Трамп, кој најверојатно ќе биде републикански кандидат на овогодинешните претседателски избори во САД, долго го критикуваше НАТО и она што го гледа како прекумерно финансиско оптоварување за Соединетите Држави, што гарантира одбрана на 30 други нации.

Русија ја започна својата целосна инвазија на Украина во 2022 година, откако Трамп веќе ја напушти функцијата. Оттогаш тој се пожали на износот на американските пари испратени во Украина, која не е членка на НАТО. Според податоците на Белата куќа од декември, САД и дадоа на Украина повеќе финансиска помош од која било друга земја, во вкупна вредност од повеќе од 44 милијарди долари од инвазијата во 2022 година.

Републиканците во Конгресот ги блокираа сите нови финансирања од новата година, барајќи строги мерки за ограничување на миграцијата во САД на нејзината јужна граница. Тие го отфрлија дополнетиот предлог-закон кога беше претставен претходно оваа недела.

Трамп го поддржа тоа отфрлање за време на митингот, велејќи дека предлозите дадени од претседателот Бајден се „катастрофални“.