5.8 C
Скопје
4. март 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Press conference by NATO Secretary General Jens Stoltenberg following the first day of meetings of NATO Defence Ministers
СВЕТ

Столтенберг му одговори на Трамп, кој „ќе ја охрабри Русија да го нападне НАТО“

Секое навестување дека сојузниците на НАТО нема да се бранат меѓусебно ја поткопува безбедноста на Алијансата и ги става во опасност американските и европските војници, изјави денеска генералниот секретар на организацијата Јенс Столтенберг, откако поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека нема да ги заштити земјите кои не ги плаќаат своите обврски.и да ја „охрабрат“ Русија да ги нападне.

„Секој напад врз НАТО би бил проследен со обединет и силен одговор“, рече Столтенберг за време на посетата на Париз, пренесе Ројтерс.

Во саботата, Трамп откри дека, за време на состанокот на НАТО, му рекол на шефот на „една голема земја“ дека САД под негово водство нема да ги штитат „деликвентните“ земји, но и дека ќе ја „охрабри“ Русија да нападне која било членка на НАТО. што не ги плаќа своите давачки и обврски кон Северноатлантската алијанса.

Изјавата на Трамп веднаш беше критикувана од Белата куќа, која ја нарече „застрашувачка и несоодветна“.