5.8 C
Скопје
4. март 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Конечна потврда: Путин ќе има тројца противканидати на изборите, а сите имаат ист став за Украина

Руските кандидатури за претседателски кандидати се затворени, а на списокот е актуелниот претседател Владимир Путин, кој се очекува да победи, и уште тројца политичари, од кои сите поддржуваат „специјална воена операција“ во Украина, јави руската новинска агенција ТАСС.

Рускиот антивоен кандидат Борис Надеждин не беше на списокот откако Државната изборна комисија (ЦИК) му забрани да се кандидира во четвртокот, наведувајќи ги недостатоците во собирањето потписи потребни за поддршка на неговата кандидатура.

Заедно со Путин, ЦИК за кандидати го именуваше Владислав Даванков, заменик-претседател на руската Дума и член на клубот Нови луѓе; Леонид Слуцки, лидер на ултранационалистичката Либерално-демократска партија (ЛДПР) лојална на Кремљ; и Николај Харитонов, кандидат на Комунистичката партија.

Путин, кој избра да се кандидира како независен кандидат наместо како кандидат на владејачка партија Единствена Русија и е врховен лидер на Русија од 2000 година, се очекува лесно да победи на изборите следниот месец.

Иако никој не очекуваше Надеждин – кој ја окарактеризира војната на Путин во Украина како „фатална грешка“ – да победи, неговата жестока критика изненади некои аналитичари. Кремљ соопшти дека не го гледа како сериозен конкурент на Путин.

Надеждин во четвртокот рече дека ќе ја оспори одлуката на ЦИК пред рускиот Врховен суд. Војната, која Кремљ ја нарекува „специјална воена операција“, е при крајот на својата втора година. Уби илјадници од двете страни, раселени милиони Украинци и претвори голем број градови и села во урнатини.