5.8 C
Скопје
4. март 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Илјадници протестираа ширум Израел, блокирани важни патишта, а имаше и апсења

Неколку илјади луѓе вчера излегоа на улиците во Израел за да повикаат на ослободување на заложниците кои ги држеше Хамас во Газа, додека некои побараа оставка од владата. Роднините на заложниците го обвинија израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за неуспех на тековните преговори со Хамас, кои се водат преку меѓународни посредници.

Договорот би можел „да ги врати заложниците во нивните домови утре“, рече во својот говор мајката на младиот Израелец притворен во Газа. „Гласав за тебе. Кога ќе гласаш ти за мене?“ му викала на Нетанјаху.

Учесниците на вториот протест во Тел Авив побараа оставка од владата и распишување нови избори. Подоцна вечерта неколку стотици демонстранти блокираа некои од главните сообраќајни артерии во градот, а најмалку седум демонстранти беа уапсени.

Слични протести беа одржани во Ерусалим и Хаифа, со барање за ослободување на заложниците. Заложниците беа заробени од Хамас и други групи за време на нападот во октомври. Убија 1.200 луѓе, а уште 250 одведоа во Газа, со што започна сегашниот конфликт.

За време на ноемврискиот прекин на огнот беа ослободени 105 заложници во замена за 240 палестински затвореници. Хамас сè уште држи 136 лица, иако според израелските проценки најверојатно загинале најмалку 30. Египет, Катар и САД се обидуваат да воспостават подолг прекин на огнот и да ја олеснат размената на заложници за палестинските затвореници држени во Израел, во неколку фази.

Во моментов преговорите напредуваат бавно. Во меѓувреме, израелската војска продолжува со масовни воздушни напади и копнена офанзива против Хамас. Повеќе од 28.000 Палестинци загинале во војната во Газа, според регионалните здравствени власти, повеќето од нив цивили.