5.8 C
Скопје
27. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Лекарите загрижени за здравјето на Џо Бајден: „Нешто не е во ред, мора да и се објасни на јавноста“

Медицинските работници го повикаа американскиот претседател Џо Бајден да направи тест за ментална кондиција, откако проклетниот извештај на специјалниот советник Роберт Хур откри дека 81-годишниот маж не може да се сети на основните факти за неговиот живот и кариера.

Во извештајот се вели дека Бајден е премногу сенилен за да биде гонет за погрешно задржување на доверливи документи и истакна дека „не се сеќава кога бил потпретседател“ и „не се сеќава, дури ни во рок од неколку години, кога починал неговиот син“. Бо“ за време на два дена интервјуа во октомври, пишува Њујорк пост.

Нешто не е во ред
– Нешто не е во ред, па дури и ако е мало, мора да и се објасни на јавноста – изјави за „Пост“ д-р Стјуарт Фишер (Стјуарт Фишер), лекар од примарна здравствена заштита во домот за стари лица во Бронкс и додаде:

– Бајден не само што има некоја слабост, туку го одложи изнесувањето на објективни докази.

И покрај тоа што е најстариот претседател во историјата на САД, Бајден одби да направи тестови за ментална острина и покрај постојаните повици од неговите критичари да го стори тоа – и конзистентните анкети кои покажуваат дека повеќето Американци ја делат таа загриженост.

Резултатите од најновиот физички на Бајден, објавени од Белата куќа минатиот февруари, го опишаа главниот извршен директор како „способен успешно да ги извршува должностите на претседателството“, но не споменаа когнитивен тест или проценка на неговата ментална подготвеност.

Бајден има „симптоми“ што може да укажуваат дека боледува од „заразна болест или замор“, додаде Фишер, кој нагласи дека тој не е доктор на Бајден и дека неговите изјави не претставуваат дијагноза.

– Не знам како овој човек може да има нешто повеќе од благ распоред – додаде докторот, „бидејќи колку повеќе се турка телото старо 81 година, толку посилно реагира.

Пратеникот Рони Џексон (Р-Тексас), лекар на поранешните претседатели Барак Обама и Доналд Трамп (Трамп) и член на медицинската единица во Белата куќа под претседателот Џорџ В. Буш, изјави за „Њујорк пост“ дека доколку Бајден победи Демократската претседателска номинација, тој треба „100 проценти“ да мора да помине тест за ментална кондиција пред општите избори.

Незавидна положба
– Не му треба когнитивен скрининг тест. Потребна му е вистинска когнитивна батерија од тестови, направени објективно, ставени на хартија и пријавени на американскиот народ од неговиот лекар – изјави Џексон и додаде:

– Не поставувам дијагноза. И не велам дека има Алцхајмерова или мулти-инфарктна деменција или Паркинсонова или што и да е. Но, тој има когнитивни проблеми што доликуваат на неговата возраст – не оди лесно, го нагрдува својот говор, заборава каде е, што прави, не може да се сети на имиња, не може да се сети на датуми – тоа не е некој што треба да ја контролира нуклеарната енергија. кодови во оваа земја и ја контролираат нашата судбина во странство – додава Џексон и наведува дека „зборувал за својата состојба, како и дека нема когнитивна способност да ја води земјата“.

Извештајот на Хур, исто така, ги стави демократите во незавидна позиција да мораат да ја бранат способноста на Бајден да ја извршува функцијата врз основа на одлуката да не го обвинат, истовремено игнорирајќи ја причината за тоа, според Џексон, а тоа е дека „тој е премногу ментално и когнитивно неспособен да да се суди“.

– Ако сте премногу неспособни и премногу когнитивно оштетени поради вашата возраст за да се браните од овие обвинувања – ако тој е обвинет – тогаш апсолутно, позитивно се подразбира дека не треба да бидете врховен командант – додаде заменикот.

Здравствени грижи
Познатиот неврохирург д-р Бен Карсон, поранешен секретар за домување и урбан развој на претседателот Доналд Трамп, исто така изрази загриженост за здравјето на Бајден.

– Како некој што знае нешто за човечкиот мозок, менталниот пад на Џо Бајден е очигледен веќе неколку години. Тоа дополнително го докажуваат вчерашниот извештај, синоќешната прес-конференција и моменталната состојба на синдикатот. Нашата јужна граница е под опсада, два големи глобални конфликти се во тек, а нашиот правосуден систем стана вооружена рака на кампањата на претседателот. Американците треба да се прашуваат кој ја води државата? – изјави Карсон.

Карсон претходно изјави дека верува оти Бајден покажува знаци на деменција, со оглед на агресивното однесување на претседателот, очигледната конфузија и проблемите со неговиот говор.