5.8 C
Скопје
4. март 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Хаос во Белград: Девојчина демолираа продавница – повредено обезбедувањето

Инцидентот што се случи кога пет тинејџерки на возраст од околу 13 до 14 години беа фатени како крадат од продавница на улицата Цика Љубина ги загрижи очевидците. Во овој немил настан не е вмешана само кражба, туку и насилничко однесување кон обезбедувањето.

„Синоќа околу 20.00 часот во Цика Љубина во центарот на градот биле фатени како крадат пет девојчиња, можеби околу 13/14 години. Обезбедувањето (70-годишен маж) забележал дека крадат работи и ги предупредила, при што почнале да уништуваат се во продавницата.Една од девојките му го скршила носот на обезбедувањето и според зборовите на работникот во продавницата му ја излупила целата кожа од носот.Откако излегла од продавницата, една од девојките земала стаклено шише и го скрши од стаклото“, напишала една жена, а нејзината порака е објавена на страницата на Инстаграм „Србијалив Белград“.

Според корисник на социјалните мрежи, кој бил сведок на овој немил настан, тинејџерките направиле целосен хаос во продавницата, а една од нив, како што се наведува, дури и физички го нападнала работникот нанесувајќи му сериозни повреди, меѓу кои и скршеница на носот.

„Уништија се што видоа пред себе. Останатите три главно виселе околу продавницата и се обидувале да се „скријат од полицијата“. Кога полицијата го напуштила тоа место, трите девојки се вратиле во продавницата. Од сите луѓе кои поминале и стоеле од самиот почеток на инцидентот и гледале што се случува како да се во кино, само 4-5 од нив успеале да им се спротивстават на девојките.Многу се безобразни, неразумни и невоспитани Тие три девојки по 20 минути биле приведени во Кнез Михаилова“, тврди таа.

Нивното насилно однесување не престанало ниту по излегувањето од продавницата, каде една од тинејџерките дури и скршила стаклено шише на стаклената врата. Според очевидци, полицијата пристигнала на местото на настанот 15-тина минути по повикот, но една од девојките успеала да побегне.

„За жал, ова не е прв пат да се случи вакво нешто. Жената која работи во таа продавница мора да оди на суд на секои шест месеци бидејќи некои инциденти се случуваат без престан. Пред неколку месеци во тоа место беше избоден дечко“, тврди оваа дама.