5.8 C
Скопје
4. март 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Mejson Hering. Houston Police Department
СВЕТ

Адвокат од Тексас ставил апче за абортус во пијалокот на својата трудна сопруга: Осуден на 180 дена затвор

Адвокатот од Тексас, Мејсон Херинг (Мејсон Херинг), се изјасни за виновен за труење на својата бремена сопруга, односно дека „посадил“ апчиња за абортус во нејзиниот пијалок. Тој е осуден на 180 дена затвор.

Неговата сопруга Кетрин Херинг во средата пред судот изјави дека смета дека казната не е доволно тешка.

Таа успеа да ја спаси бременоста
Имено, по инцидентот таа сепак успеала да ја носи бременоста, но нивната едногодишна ќерка заостанува во развојот и осум пати неделно оди на терапија.

– Мислам дека 180 дена не се доволни за повеќекратни обиди да го убиеш твоето дете – рекла Кетрин.

Во 2022 година, Мејсон Херинг почна да става лекови за абортус во пијалокот на неговата сопруга откако дозна дека е бремена со неговото трето дете. Во тужбата се наведува дека парот во тоа време живеел одвоено, но дека посетувале терапија за парови.

Откако дознал за бременоста, Мејсон веднаш и рекол на сопругата дека не е задоволен од тоа бидејќи тоа ќе му ги расипе сите планови.

Сомнително поради однесувањето
Бидејќи терапевтот ги советувал да ги поминат празниците заедно, Мејсон имал пристап до храната и пијалоците што ги консумирала неговата сопруга.

Почнал да и кажува дека треба да се грижи за своето здравје и да пие повеќе течности. На 17 март 2022 година, тој и донел појадок и вода и рекол дека нема да замине додека не ја испие целата чаша.

Кетрин изјавува дека забележала дека водата е малку заматена, но Мејсон рекол дека најверојатно тоа е поради проблем со цевките.

Кога ја испила водата, Кетрин имала силни грчеви, почнала да крвари и завршила во итната медицинска помош.

Таа се посомневала во својот сопруг и поставила скриени камери низ куќата.

Таа на полицијата и кажала дека во шест други прилики Мејсон и дал пијалок измешан со апчиња за абортус, но таа не го испила.

На властите им покажа видео на кое се гледа како нејзиниот сопруг става лек во пијалок, а потоа ја фрла кутијата во ѓубре.

10 години условна казна
Кога го испитувала отпадот, пронашла амбалажа за лек што содржи мизопростол, кој се користи за поттикнување абортус.

Освен 180 дена затвор, судијата го осудил и на 10 години условна и му забранил да контактира со сопругата (сега се разделени) и едногодишната ќерка.