5.8 C
Скопје
4. март 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Зеленски го разреши врховниот командант на армијата, па го прогласи за херој на Украина

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска му го додели орденот „Херој на Украина“ на поранешниот врховен командант на армијата, генерал Валериј Залужни, еден ден по разрешувањето.

Залужни, популарна личност, која ги надгледуваше воените напори на Украина за време на руската инвазија, вчера беше сменет од командантот на копнените сили, генерал-полковник Олександар Сирски.

Одлуката да му се додели на Залужни највисоката државна награда на Украина е знак дека тимот на Зеленски се обидува да сигнализира единство и почит кон Залужни како командант на вооружените сили. Тоа беше објавено во указ на веб-страницата на претседателот.

Анкетите покажаа дека Залужни ужива поголема доверба во јавноста од Зеленски. Сѐ уште нема цврсти податоци за реакцијата на јавноста за неговото разрешување, но многу Украинци отворено ја доведоа во прашање таа одлука на социјалните мрежи.

Трансферот на војската следува по неколкумесечните шпекулации за јазот меѓу двете најистакнати воени личности во Украина во врска со нивните визии за војната против Русија, која ќе влезе во третата година. При објавувањето на промените вчера, Зеленски рече дека нема политика во потегот и оти верува дека е потребно обновување на вооружените сили по неуспехот на копнените операции на Украина во 2023 година.

Украинските сили почнаа контраофанзива минатото лето, но не успеаја да ги пробијат добро одбранетите руски линии. Оттогаш новиот пакет на американска воена помош се одложува со месеци од страна на републиканската конгресна опозиција.