5.8 C
Скопје
27. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

(Видео) Иранец со секира држел заложници во воз во Швајцарија, полицијата го уби по четири часа

Швајцарската полиција соопшти дека 32-годишен ирански барател на азил вооружен со секира и нож држел 15 заложници во воз меѓу Булм и Ивердон-ле-Бен во кантонот Вауд речиси четири часа додека полицијата не упаднала во возот и го убила.

„Сите заложници се ослободени неповредени. Човекот кој ги држел заложниците бил смртно ранет при интервенцијата, соопшти полицијата“.

Полицијата не соопштува повеќе детали за вчерашниот инцидент и можните мотиви на сторителот.

На снимката од возот што ја снимиле заложниците, може да се види човек како зборува на неразбирлив јазик додека во рацете држи мала секира.

Заложничките ситуации се ретки во Швајцарија, но се случија во банки и компании.

Во јануари 2022 година, вработени во компанија за производство на часовници беа земени како заложници и принудени да отворат трезор каде што чувале благородни метали, наведува британската агенција.