5.8 C
Скопје
4. март 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Си-ен-ен: Најдобриот ден за Доналд Трамп оваа година

Доналд Трамп го имаше најдобриот ден во 2024 година досега, пишува „Си-ен-ен“ и наведува три добри работи што му се случиле на Доналд Трамп, а кои би можеле значително да му помогнат во претстојната трка за Белата куќа.

Сеќавањето на Бајден и криењето на доверливи документи

Поранешниот претседател доби политички подарок од истрагата во која специјалниот советник на Министерството за правда, Роберт Хур, откри дека Бајден неправилно чувал доверливи документи поврзани со војската и надворешната политика во Авганистан откако служел како потпретседател. Обвинителот заклучи дека Бајден намерно погрешно постапувал со доверливи документи и дека поради неговата слаба меморија е невозможно да се осуди. Тој исто така рече дека Бајден не може да се сети на датумот на смртта на неговиот син.

Иако Бајден на синоќешната прес-конференција се бранеше од тие обвинувања, велејќи дека „нема проблем со меморијата“, ова сигурно ќе биде аргумент во рацете на Трамп и неговите поддржувачи кои ќе потсетуваат на лицемерието на Бајден поради сличен случај со Трамп и доверливи документи. Критикувањето на психофизичката состојба на Бајден е уште една област на која Трамп ќе инсистира.

Републиканска номинација

Друга добра работа за Трамп е сигурен пат до републиканската номинација. Трамп ја продолжи својата серија без пораз во Невада, а во моментов речиси и да нема знаци дека единствениот преостанат републикански кандидат, Ники Хејли, може да предизвика изненадување и да ги направи републиканските прелиминарни избори неизвесни.

Хејли изјави дека ќе остане во трката барем до т.н во Супер вторник на почетокот на март, иако анкетите покажуваат дека убедливо губи од Трамп во својата родна држава Јужна Каролина. Супер вторник ќе се одржи на 5 март, а на тој ден 15 држави излегуваат на гласање и претставуваат голем број делегати важни за добивање на номинацијата, што на тој начин ќе биде последна шанса за Хејли да се врати во трката.

Му се насмевнува победата во Врховниот суд

Иако неговата победа во Врховниот суд можеби не е толку сигурна по вчерашното рочиште како што беше на партиските првични избори, Трамп може да биде задоволен од тоа како изгледаат работите во моментов.

Дури и либералните судии вчера беа скептични дека Колорадо може да го прогласи поранешниот претседател за виновен и да го дисквалификува од трката.

Прашањето дали Трамп всушност бил вклучен во бунтот беше едвај спомнат за време на сослушувањата, што е знак дека судиите може да го заобиколат влијанието на Трамп врз бунтовниците на 6 јануари 2021 година и да дозволат неговото име да се појави на гласачкото ливче.

Сепак, пред Врховниот суд се покренуваат поголеми прашања поврзани со Трамп, пред се прашањето за имунитет од кривично гонење. Минатата недела, судот во Вашингтон пресуди дека Трамп нема апсолутен имунитет од гонење.

Доколку Врховниот суд се прогласи за без јурисдикција и одлучи да го остави предметот на суд во Вашингтон, Трамп би можел да биде во неволја. Но, доколку решат сами да разговараат за ова прашање, а имајќи го предвид и конзервативното мнозинство во составот на судот, тоа би можело да биде уште една причина за славење на Доналд Трамп.