5.8 C
Скопје
4. март 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
илустрација / Pixabay
СВЕТ

Млад маж (21) од Босна и Херцеговина тешко повреден во Австрија: Му се слошило зад воланот и излетал од патот

Младиќ (21) од Босна и Херцеговина е тешко повреден во сообраќајна несреќа што се случила синоќа во Салцбург, Австрија, откако му се слошило зад воланот, поради што излетал од патот и удрил во бандера.

Според австриските медиуми, младиот човек го возел автомобилот на својот татко, а се се случило во областа Лиферинг во Салцбург. Тој наеднаш изгубил контрола над возилото и излетал од патот. Застана само кога удри во столбот.

За сериозноста на судирот говори и фактот што автомобилот е целосно уништен и повеќе не може да се вози.

Кога брзата помош пристигнала на местото на настанот, младиот човек изјавил дека апсолутно не се сеќава на несреќата или што се случило, пренесува Независне.

На крајот се испоставило дека младиот човек добил хипогликемичен шок, поради што изгубил свест, а со тоа изгубил и контрола над возилото. На лице место е направен алкотест кој бил негативен. Младиот човек е префрлен во болница на понатамошно лекување.