5.8 C
Скопје
4. март 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Врховниот суд на САД одлучува дали Трамп ќе може да се кандидира за функцијата

Може ли Доналд Трамп да биде избран поради неговите постапки за време на нападот на Капитол? Девет судии од Врховниот суд на САД денеска ќе се обидат да одговорат на тоа прашање, на помалку од девет месеци пред претседателските избори во САД.

Поранешниот претседател, фаворит на прелиминарните избори на републиканците, се обидува да ја поништи пресудата од декември на судот во Колорадо со која се бараше неговото име да се отстрани од гласачкото ливче во западната држава.

Од дваесетте држави во кои беа поднесени жалби против неподобноста на Доналд Трамп, само две успеаја, во Колорадо и Мејн. Сепак, неколку држави се уште чекаат Врховниот суд да донесе конечна одлука.

Адвокатите на Доналд Трамп одлуката во Колорадо ја нарекуваат „аномалија“ и бараат од Врховниот суд да ја поништи за „да ги заштити правата на десетици милиони Американци кои сакаат да гласаат за Трамп за претседател“.

Тие го посветуваат најголемиот дел од своите завршни аргументи на навидум секундарно прашање. Тие се обидуваат да покажат дека состојбата на 6 јануари 2021 година не спаѓа во оние опфатени со 14-тиот амандман на Уставот.

Тој амандман, усвоен во 1868 година по Граѓанската војна, го исклучува од високи јавни функции секој што се вклучил во акти на „бунт“ откако дал заклетва дека ќе го брани Уставот. Судот во Колорадо одлучи дека дејствијата на Доналд Трамп на 6 јануари 2021 година потпаѓаат под тој 14-ти амандман.

Тој ден, стотици поддржувачи на претседателот во заминување, особено разгорени од неговите наводи за изборна измама, упаднаа во Капитол за да се обидат да ја спречат потврдата за победата на неговиот демократски противник Џо Бајден. Адвокатите на Доналд Трамп тврдат дека 6 јануари не претставувал бунт и дека нивниот клиент не бил вклучен во тие настани.

Природата на случајот ги комплицира сите предвидувања, но многу експерти веруваат дека деветте судии ќе се обидат да најдат дупка за да го задржат името на Доналд Трамп на гласачкото ливче без да ги квалификуваат неговите постапки за време на нападот на Капитол.

Доколку Врховниот суд не донесе одлука против Трамп, голема е веројатноста тој да биде противкандидат на актуелниот демократски претседател Џо Бајден на изборите во ноември.

Има притисок да се донесе одлука пред 5 март, кога гласачите во 15 сојузни држави, вклучително и Колорадо, ќе го дадат својот глас на прелиминарните избори на Републиканската партија.