5.8 C
Скопје
27. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Мистерија долга година и пол: Богат брачен пар пронајден мртов во базенот на нивната луксузна вила

Смртта на брачниот пар милионер од Беркшир, Дејвид и Дајан Шамаш во базенот на нивната вила во Франција останува мистерија, и покрај истрагата на судскиот совет. Двојката, на возраст од 82 и 80 години, беше пронајдена удавена во базенот на луксузна вила надвор од Монпеље во 2022 година.

Пријателите кои Шамашите ги поканиле на вечера ги откриле и ги известиле за смртта. Крунскиот обвинител на Беркшир, Прија Малхотра, денеска го прогласи случајот отворен, бидејќи не можеше да се утврди причината за смртта на парот.

Директорот на компанијата, господинот Шамаш, и неговата сопруга, секретарката на компанијата, биле на продолжен одмор во вилата што ја поседувале кога се случила трагедијата.

Малхотра на денешното сослушување во Ридинг изјави: „Тажниот пресврт на настаните во овој случај беше што Дејвид и Дијана беа на одмор во нивниот дом во Франција, кој редовно го посетуваа. Нивните пријатели долги години доаѓаа на вечера. Тие беа загрижени бидејќи тие не можеа да ги фатат г-дин и г-ѓа Шамаш. Парот пристигнал во вилата околу 20 часот и ја откриле брачната двојка мртва во базенот. Смртта била потврдена, посмртните и токсиколошките тестови биле извршени во Франција и Велика Британија – што не можело обезбеди медицинска причина за смртта. Француските власти ја отфрлија можноста за трето лице и се сомневаат во насилство“.

Истрагата на француската полиција не открила знаци на упад, а телефонот бил на полнач во кујната. Народниот правобранител истакна дека одржувањето на базенот е незадоволително, со плочки кои не се залепени и листови, полжави и камења на дното на базенот.

Аутопсијата покажа дека господинот Шамаш имал мозочен удар пред шест до осум години и боледувал од глауком на десното око, слепило на левото око и висок крвен притисок. Алкохолот бил присутен во минимални количини во неговото тело, додека госпоѓата Шамаш имала значително количество алкохол. Обвинителот сепак додаде дека тоа би можело да биде резултат на самата обдукција.

Првиот човек кој пристигнал на местото на настанот исто така пронашол електричен робот за пливање во водата со нивните тела. Сепак, не е јасно дали тој имал некаква улога во нивната смрт.

Двојката, која исто така поседуваше куќа во Саут Фаули, е родена во различни делови на ОК. Случајот беше затворен со отворен исход, со оглед на недостигот на јасно објаснување за причината за смртта.