5.8 C
Скопје
27. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Избори во Пакистан: Мобилните линии во прекин, убиени најмалку девет лица, милитантни напади

Пакистан денеска почна да ги брои гласовите, откако гласањето заврши на општите избори нарушени со напади на милитантите и прекин на мобилните телефонски линии, при што најмалку девет лица загинаа во насилство низ целата земја, според властите. Избирачките места се затворени, а се очекува телевизиите по неколку часа да објават проекции за резултатите. Јасна слика за исходот би можела да се знае во петок, откако гласовите продолжуваат да се пребројуваат во текот на ноќта.

Многу аналитичари сметаат дека изборите нема да дадат јасен победник. Главната битка се води помеѓу кандидатот поддржан од затворениот поранешен премиер Имран Кан, чија пакистанска партија Техрик-е-Инсаф победи на последните избори, и Пакистанската муслиманска лига-Наваз на трикратниот премиер Наваз Шариф, кој се смета за фаворит.

Денеска, властите ги затворија мобилните услуги низ целата земја и затворија некои копнени граници за да се одржи редот и законот. Министерството за внатрешни работи соопшти дека презело чекори откако најмалку 26 лица загинаа во две експлозии вчера во близина на канцелариите на изборните кандидати во југозападната провинција Балучистан. Исламската држава подоцна ја презеде одговорноста за нападите.

„Како резултат на неодамнешните терористички инциденти во земјата, изгубени се скапоцени животи, а безбедносните мерки се од суштинско значење за одржување на законот и редот и справување со можни закани“, објави Министерството на платформата „Икс“. Илјадници војници се распоредени на улиците и избирачките места низ целата земја, а границите со Иран и Авганистан привремено затворени.

Четворица полицајци загинаа во експлозија на бомба и пукање во полициска патрола во областа Кулача на северозападот од земјата, изјави началникот на локалната полиција Рауф Каисрани. Едно лице загина кога вооружени напаѓачи отвориле оган врз возило на безбедносните сили во Тенк, на околу 40 километри.

Напади со гранати, исто така, беа пријавени во различни делови на Белуџистан, но изборите таму се одвиваа без проблеми бидејќи немаше жртви, изјави за Ројтерс Саид Ахмед Умрани, окружен комесар во Макран.