5.8 C
Скопје
4. март 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Ердоган потврди дека Шведска може да влезе во НАТО, Курдите стравуваат дека ќе ја платат цената

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган минатиот месец го потпиша пристапот на Шведска во НАТО. Ова го означи крајот на долгите дипломатски тензии, а сега единствен противник на влезот на Шведска во НАТО е унгарскиот премиер Орбан. Сепак, курдското население во Шведска се чувствува загрижено поради отстапките, пишува „Гардијан“.

Од 50.000 до 100.000 Курди живеат во Шведска, која вклучува луѓе од Турција, Сирија, Ирак и Иран. Ердоган ја обвини Шведска дека ѝ дала азил на Курдистанската работничка партија (ПКК), која Турција ја смета за терористичка организација. Овој став кон ПКК подоцна го усвоија ЕУ, ОК и САД.

За да му угодат на Ердоган, шведските власти го зголемија надзорот над Курдите во Шведска. Барателите на азил се под истрага од Сапо – шведската тајна полиција. Тие ги затворија банкарските сметки на неколку курдски хуманитарни здруженија, меѓу кои и Црвената полумесечина.

Минатата недела, неколку дена откако Турција ја одобри кандидатурата на Шведска за прием во НАТО, јавното радио „Сверигес“ објави дека ја затвора својата курдска програма на 1 април. Радиото наводно го направило тоа за да ги намали трошоците, но многу Курди го гледаат тоа како еден од шведските чинови на ласкање кон Турција.

Курдскиот писател Курдо Бакси, кој се преселил во Шведска, објави дека со него контактирале 42 курдски државјани на кои канцеларијата за миграција им ги одзела дозволите за престој. Тие рекоа дека тоа се случило по истрагата на шведските служби. Бакси смета дека има стотици такви случаи.

„Овие луѓе не се осомничени за кривично дело, но Сапо тврди дека овие луѓе се во брак со шведски државјани, кои би можеле да бидат вклучени во терористички активности“, напиша Бакси. Тој напиша и дека ситуацијата го потсетува на онаа во 1986 година кога беше убиен премиерот Олоф Палме за што погрешно долго време беше обвинета ПКК.

Амине Какабавех, поранешен пратеник во шведскиот парламент, со курдско-иранско потекло, рече: „Најдемократската земја во светот подлегна на една од најдиктаторските земји во светот“. Турскиот амбасадор во Шведска изјави дека би сакал Какабавех да биде екстрадиран во Турција.

Портпаролот на Сапо изјави дека тајните служби постојано се обидуваат да спречат закани за шведската безбедност и дека тоа било порано и ќе остане по поднесувањето на апликацијата за НАТО.

„Како безбедносна служба, ние не сме цел на одредени малцинства, етнички или други групи. Нашата работа се однесува на поединци, кои се или би можеле да бидат закана за безбедноста. ПКК исто така беше цел на нашите активности бидејќи беше прогласена за терористичка организација“.

Шведската агенција за миграција соопшти дека „ги проверува барањата за азил и барањата за државјанство во согласност со законот“.