5.8 C
Скопје
27. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Су-34, Су-35, 3 Ми-8… Украинците уништија 5 руски авиони за 5 минути

Украинските воздухопловни сили известија дека МИМ-104 Патриот, кој беше испорачан во Украина, успешно собори пет руски авиони.

Наводно, на Украинците им биле потребни само пет минути да соборат пет руски авиони.

Ова значајно достигнување го објави нивниот портпарол Јуриј Игнат во интервју за локалниот весник Новинарнија.

Изразувајќи задоволство од операцијата, Игнат го пофали стратешкото донесување одлуки за пофалба што доведе до овој исход.

Тој ја пофали неконвенционалната и решителна тактика на командантот на воздухопловните сили што им овозможи на единиците за противвоздушна одбрана да елиминираат пет авиони упатени кон Брјанск, сите во рок од пет минути.

„Овие авиони првично беа наменети да ги бомбардираат нашите северни територии со наведувани воздушни бомби“, рече Игнат.

Успешната операција за противвоздушна одбрана се одржа на 13 мај 2023 година. Од безбедносни причини, на голем дел од украинската војска на 3 јули, за време на прославата на годишнината од воздушната одбрана на Украина, беше прикажана видео изложба на патриот кој ги извршува своите должности. .

„На денешен ден (13 мај) обезбедивме дека најмалку еден Су-34, еден Су-35, два уникатно ретки хеликоптери РЕБ Ми-8МТПР-1 и уште еден Ми-8 се отстранети од непријателскиот арсенал“, заклучи Игнат.