1.8 C
Скопје
11. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Ердоган: Сите го бранат Израел, а Газа доживеа злосторства како оние во крстоносните војни и Втората светска војна

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека Израел ги користи сите модерни средства за војување, вклучително и заканите дека ќе фрли атомски бомби врз жените, децата и постарите лица.

Тој предупреди дека Израел се обидува да ја скрши отпорноста на Газа со намерно бомбардирање на болниците во опколената енклава.

„Израел и неговите поддржувачи кои ги користат сите модерни средства за војна против децата, жените и постарите лица ќе бидат судени според совеста на човештвото“, рече турскиот лидер, додавајќи дека од почетокот на конфликтот во Газа, таа палестинска енклава „ доживеалa злосторства и суровост слични на оние во средновековните крстоносни војни и Втората светска војна“.