5.8 C
Скопје
7. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Детали од договорот: Израел ќе ослободи тројца Палестинци за секој ослободен заложник од Хамас

Израел и Хамас постигнуваат напредок во договорот за ослободување на десетици заложници и прогласувањето повеќедневно примирје е неизбежно.

Според Аксиос, повикувајќи се на извори запознаени со ова прашање, катарските посредници тоа би можеле да го објават веќе во вторник.

Два извори со директно знаење за преговорите за американските медиуми изјавија дека ова ќе биде најголемиот дипломатски потег од почетокот на конфликтот на 7 октомври.

Тие продолжуваат да тврдат дека како дел од договорот за заложници, Израел треба да ослободи тројца палестински граѓани за секој Израелец ослободен од Хамас.

Овој договор треба да се одвива во две фази. Во првата, Хамас треба да ослободи 50 израелски жени и деца, додека Израел би ослободил 150 палестински затвореници, главно жени и малолетници.

Ослободувањето на заложниците и затворениците во првата фаза од договорот ќе се случи во текот на четирите дена од прекинот на огнот во Газа.

Исто така, како дел од договорот, на околу 300 камиони со помош од Египет ќе им биде дозволен влез во Газа.

Во втората фаза, Хамас би можел да ослободи уште 50 израелски заложници, овојпат во замена за продолжување на примирјето за уште неколку дена, како и уште 150 палестински заложници.

Израелски функционер рече дека договорот е многу близок и дека целосниот кабинет би можел да се состане во вторник за да го одобри.

Портпаролот на катарското Министерство за надворешни работи рече дека посредувањето е достигнато критична фаза и нагласи дека може да се постигне прекин на огнот во Газа.

Исмаил Ханије, лидерот на Хамас, изјави за Ројтерс дека властите се „блиску до постигнување договор за прекин на огнот“.

Хамас држи во заробеништво речиси 250 луѓе кои ги зароби на 7 октомври, додека во израелските затвори има неколку илјади палестински жени и деца против кои не се покренати обвиненија.

ПОПУЛАРНО НА ИНТЕРНЕТ...

1.

ДРЖАВАТА ДЕЛИ ПОМОШ: По 3000 денари месечно за пензионерите кои земаат најниски пензии – пари секој месец ќе им стигаат и на учениците и студентите

2.

АХВ: Се повлекува негазирана флаширана вода, не е безбедна за пиење!

3.

Ескорт дамите открија како изгледа платената интимна врска: „Често доживувам оргазам со спонзори“