8.8 C
Скопје
29. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Вулкан еруптира на Папуа Нова Гвинеја потенцијално загрозувајќи ја и Јапонија

Вулканската ерупција се случи во 3.30 часот по локално време на Папуа Нова Гвинеја, јавува Јапонската метеоролошка агенција.

Агенцијата не утврди со сигурност дали ерупцијата е предизвикана од цунами во Пацификот и дали Јапонија може да биде погодена.

Според извештаите, доколку ерупцијата била предизвикана од цунами, Метеоролошката агенција предупредува дека синџирот на островите Изу, во близина на Токио, и островот Огасавара, јужно од главниот град, би можеле да бидат погодени во 6.30 часот по локално време.