10.8 C
Скопје
3. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

(Видео) Хамас одговори на израелските тврдења за нивниот тунел под болницата

Висок функционер на Хамас ја отфрли најавата на ИДФ дека пронашле тунел во болницата Ал Шифа и дека тоа е доказ дека и Хамас ја користи болничката област за свои цели. ИДФ објави видео од наводниот тунел на Хамас под медицинскиот комплекс – најголемиот во Газа – за кој верува дека води до седиштето на Хамас.

Претставникот на Хамас во Либан, Осама Хамдан, одговори: „Тие тврдеа дека оваа болница е центар на команда, контрола, администрација и доминација, кој е многу поголем од обичен тунел. Каде е? Нема ништо од тоа. Не затоа што добро го сокривме, но затоа што тоа е вистината за која лаже окупацијата“, рече тој.

Тој продолжи: „Дали окупацијата ќе најде дупка овде или таму, ќе влезе во тунел овде или таму, тоа не значи многу. Не негираме дека тунелите се протегаат по патиштата и улиците на Газа на стотици километри. Никогаш не сме го криеле тоа“.