4.8 C
Скопје
7. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Уште тројца новинари убиени во Газа во израелската офанзива, велат роднините

Тројца новинари беа убиени викендов, изјавија нивните роднини.

Комитетот за заштита на новинарите со седиште во Њујорк рече дека смртните случаи го доведоа бројот на убиени новинари и медиумски работници во регионот на 48. Комитетот, кој бара најмалку два извори за да ја потврдат секоја смрт, рече дека списокот се состои од 43 Палестинци, четворица Израелци и еден Либанец.

„Новинарите од целиот регион прават големи жртви за да го покријат овој потресен конфликт. Особено оние во Газа платија и продолжуваат да плаќаат невиден данок и се соочуваат со експоненцијални закани“, рече Шериф Мансур, програмски координатор на Комитетот за Блискиот Исток и Северна Африка.

Белал Џадала, новинар и шеф на одборот на невладина организација Press House-Palestine, е убиен денеска, изјавија роднини за агенциите.

Двајца хонорарни новинари – Хасуна Слим и Сари Мансур – беа убиени вчера во израелски напад врз бегалскиот камп Буреиџ, изјавија за Ројтерс нивните роднини и палестинските здравствени власти.

ПОПУЛАРНО НА ИНТЕРНЕТ...

1.

ДРЖАВАТА ДЕЛИ ПОМОШ: По 3000 денари месечно за пензионерите кои земаат најниски пензии – пари секој месец ќе им стигаат и на учениците и студентите

2.

АХВ: Се повлекува негазирана флаширана вода, не е безбедна за пиење!

3.

Ескорт дамите открија како изгледа платената интимна врска: „Често доживувам оргазам со спонзори“