4.8 C
Скопје
28. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Предвремено родените бебиња префрлени на југот на Газа, ќе бидат преместени во Египет

Вкупно 31 предвремено родено бебе беа безбедно префрлени од главната болница во Газа во друга на југот во текот на викендот и денеска ќе бидат преместени во Египет, соопштија здравствените власти.

Оваа информација доаѓа откако голем број други тешко ранети пациенти остануваат блокирани во болницата Ал Шифа, неколку дена откако израелските сили влегоа во болницата.

Судбината на новороденчињата го привлече светското внимание откако на фотографиите се гледа како лекарите се обидуваат да ги загреат и ставаат неколку од нив во еден кревет. Прекинот на струја ја прекина работата на инкубаторите и другата опрема, а болниците се борат и со недостиг од храна, вода и медицински материјали.

Шефот на Светската здравствена организација Тедрос Аданом Гебрејесус изјави дека „многу болните“ бебиња биле евакуирани, заедно со шест здравствени работници и 10 членови на персоналот и семејствата. Тој рече дека тие биле пренесени во болница во градот Рафах во јужниот дел на Газа, каде што добиле итна помош. Официјален претставник на ОН рече дека бебињата се изложени на ризик од сериозни инфекции, а 11 се во критична состојба.

Тимот на СЗО, кој ја посети болницата во саботата, рече дека 291 пациент сè уште се таму, вклучувајќи бебиња, пациенти со повреди со сериозно инфицирани рани и други со повреди на ‘рбетот кои не можеле да се движат.

Израел долго време тврди дека Хамас го користи објектот за воени цели, што милитантната група го негираше. Израелските војници, кои се стационирани во болницата и со денови го пребаруваат нејзиниот терен, велат дека пронашле пушки, тунел и друго оружје.