10.8 C
Скопје
3. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Милеј: Почнува обновата на Аргентина

Според прелиминарните резултати од претседателските избори во Аргентина, врз основа на 90 проценти од преброените гласови, кандидатот на екстремната десница Хавиер Милеј победи во вториот изборен круг против неговиот ривал, поранешниот министер за економија Серхио Маса.

Прелиминарните резултати покажуваат дека Милеј освоил речиси 56 отсто од гласовите, додека неговиот противкандидат Серхио Маса освоил 44 отсто од гласовите, јави Би-Би-Си.

Во говорот пред поддржувачите во Буенос Аирес, Милеј вети „драстични промени“ за справување со „трагичната реалност“ на Аргентина, имено зголемената инфлација и широко распространетата сиромаштија.

Тој истакна дека „почнува обновата на Аргентина“.

„Денес започнува крајот на падот на Аргентина. На моделот на декаденција му дојде крајот. Нема враќање назад“, рече Милеј.

Тој најави дека Аргентина ќе се врати на место во светот кое „никогаш не требало да го загуби“.

Противникот Серхио Маса, го прозва својот противник и го призна поразот, велејќи дека „Аргентинците избраа поинаков пат“, пренесува Гардијан.

„Очигледно ова не се резултатите на кои се надевавме. Зборував со Хавиер Милеј за да му честитам бидејќи тој е претседателот што повеќето Аргентинци го избрале во следните четири години“, додаде Маса, чие движење владее 16 од последните 20 години.

За време на неговата изборна кампања, вети дека ќе ја укине централната банка и ќе го воведе доларот во аргентинската економија со цел да се надмине финансиската катастрофа што остави 40 отсто од 45-те милиони граѓани на Аргентина во сиромаштија и ја зголеми инфлацијата на повеќе од 140 отсто.

„Знам како да го искоренам ракот на инфлацијата“, рече Милеј за време на последната претседателска дебата.

На новоизбраниот претседател на Аргентина, кој ќе ја преземе функцијата на 10 декември, победата му ја честитаа актуелниот претседател на Аргентина, Алберто Фернандез, како и претседателите на САД и Бразил.

На Мајли му честиташе и поранешниот американски претседател Доналд Трамп, кој рече дека „повторно ќе ја направи Аргентина голема“, а сопственикот на платформата Х, Илон Маск, најави дека „просперитетот е пред Аргентина“.

Изборната комисија објави дека одѕивот бил 76 отсто.

Во првиот круг Маса освои 36,7 отсто, а Милеј 30 отсто.