10.8 C
Скопје
3. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Драма на Црвеното Море: Хутите киднапираа брод со над 20 членови на екипажот, меѓу нив и Балканци, Израелците тврдат дека ја напуштил Турција

Израелските одбранбени сили (ИДФ) велат дека киднапирањето на брод во Црвеното Море од страна на Хутите во Јемен поддржани од Иран е „многу сериозен инцидент на глобално ниво“. Според Израел, станува збор за брод кој испловил од Турција со меѓународен екипаж.

„Ова не е израелски брод“, соопшти ИДФ. Армијата директно ги обвинува Хутите за киднапирањето.

Медиумите на арапски јазик јавуваат дека во авионот има 22 членови на екипажот. Меѓу нив наводно има државјани на Бугарија, Украина, Филипини и Мексико.

Бродот под бахамско знаме е регистриран на британска компанија, која е делумно во сопственост на израелскиот тајкун Абрахам Унгар, кој е сопственик на Рами. Бродот бил изнајмен на јапонска компанија во времето на киднапирањето.

Хутите поддржани од Иран ветија дека ќе гаѓаат бродови поврзани со Израел во Црвеното Море.