10.8 C
Скопје
3. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

ВСЈ: Веројатно ништо нема да излезе од судењето на Бајден

Американскиот претседател Џо Бајден веројатно нема да биде обвинет во истрагата за неговото ракување со доверливи документи, објави Волстрит журнал, цитирајќи луѓе запознаени со ова прашање.

Специјалниот советник Роберт Хур се очекува да објави извештај во следните неколку месеци, потенцијално пред крајот на оваа година, и дека ќе биде многу критичен за начинот на кој Бајден и неговите соработници постапувале со документите, објави Журнал.

Обвинителството одби да го коментира извештајот. Белата куќа не одговори веднаш на барањето за коментар.

Американскиот државен обвинител Мерик Гарланд во јануари ја назначи Хур за специјален обвинител за истрага за несоодветно чување на доверливи документи во домот и поранешната канцеларија на демократот Бајден. Бајден беше сослушан како дел од истрагата минатиот месец.

Бајден рече дека е изненаден од откривањето на доверливите материјали и дека очекува дека на крајот ќе биде отфрлено како незначително. Неговиот тим соопшти дека тој соработува со истрагата. Пошироката истрага за ракувањето со доверливи документи е насочена кон главниот републикански потенцијален ривал на Бајден на изборите во 2024 година, поранешниот претседател Доналд Трамп.

Трамп е кривично обвинет во неговиот случај, едно од неколкуте обвиненија против поранешниот претседател. Предметот поврзан со федералните документи треба да оди на судење во мај. Трамп негираше дека сторил нешто лошо.