4.8 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
илустрација
СВЕТ

Стотици веќе избегаа од болниците, 450 останаа бидејќи не можат да се движат

Стотици луѓе утрово побегнаа пешки откако израелската армија нареди евакуација на главната болница во Газа, каде што повеќе од 2.000 пациенти, лекари и медицински персонал и раселени луѓе беа заробени од војната меѓу Израел и Хамас.

Текстот продолжува под огласот

Здравствените власти соопштија дека 450 неподвижни пациенти останале во болницата Ал-Шифа.

Болницата стана точка на удар во војната, која влегува во седмата недела по нападите на Хамас врз јужен Израел на 7 октомври.