8.8 C
Скопје
29. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Од 7 октомври досега на Западниот Брег се уапсени 2.850 Палестинци

Во текот на ноќта израелските сили уапсија 40 Палестинци во различни делови на окупираниот Западен Брег.

Здружението на палестинските затвореници соопшти дека израелските сили уапсиле најмалку 40 Палестинци во текот на ноќта, со што бројот на Палестинци уапсени од израелските сили на Западниот Брег од 7 октомври наваму на 2.850.

Од 7 октомври, израелската армија интензивно го бомбардира Појасот Газа, спроведувајќи и рации во окупираниот Западен Брег и Источен Ал Кудс (Ерусалим) и приведува Палестинци под различни обвиненија.

Најмалку 212 Палестинци се убиени во нападите на израелските сили и еврејските доселеници на Западниот Брег и Источен Ерусалим од 7 октомври.