-1.2 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Најмоќната ракета во историјата експлодира по десет минути

Starship на SPACEX, вселенско летало од следната генерација развиено да носи астронаути на Месечината и подалеку, ја напушти Земјината атмосфера без екипаж, но контактот беше изгубен набргу по полетувањето. Двостепената ракета беше лансирана од лансирната рампа на Илон Маск „Starbase“ во Бока Чика, Тексас.

Во вселената требаше да лета 90 минути, но контактот беше изгубен десет минути по полетувањето, соопштија од компанијата. „Изгубивме контакт на втората етапа. Мислам дека ја загубивме втората етапа“, рече Џон Инспракер, водител на директниот пренос на SpaceX.

Системот Starship успеа да лета многу подалеку од првиот обид во април, но заврши со уште една експлозија.

Ракетата и вселенското летало безбедно се подигнаа од платформата и сите 33 мотори испукаа успешно. При последниот обид неколку мотори се исклучија предвреме.

Тогаш делот на моторот и вселенското летало Starship успешно се разделија, а Starship ги стартуваше своите мотори и се издвои. Тој процес заврши со уништување на посебен ракетен систем, кој избувна во огнена топка над Мексиканскиот залив. Но, Ѕвездениот брод само накратко успеа да го продолжи своето патување.

Неколку минути подоцна, SpaceX повторно не можеше да прими сигнал од леталото. И компанијата потврди на својот пренос во живо дека била принудена да иницира самоуништување на Starship.