4.8 C
Скопје
28. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Борељ: Само Палестинците можат да управуваат со Газа по војната

Само Палестинската управа (ПА) може да управува со Газа по завршувањето на војната меѓу Израел и Хамас, изјави високиот претставник на Европската унија за надворешна политика, Жозеп Борел.

– Хамас повеќе не може да ја контролира Газа – изјави Борељ за Дијалогот Манама, годишна конференција за надворешна и безбедносна политика во Бахреин.

– Па кој ќе ја контролира Газа? Мислам дека само еден актер – палестинската управа – може да го стори тоа, рече тој.

Форма на палестинска управа контролирана од Фатах управуваше со Газа додека Хамас целосно не ја презеде власта во 2007 година, но сè уште управува со Западниот Брег.

Органот е под силен лупа, при што многу коментатори сугерираат дека ќе се бори да се справи со проблемите во Газа доколку биде вратена.

На 10 ноември, палестинскиот претседател Махмуд Абас рече дека ПС може да игра улога во управувањето со Појасот Газа – под услов да има целосно политичко решение кое го вклучува и Западниот Брег.