5.8 C
Скопје
7. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Белата куќа го обвини Илон Маск за ширење страшна антисемитска лага

Белата куќа го обвини американскиот милијардер и сопственик на Tesla и платформата X, Илон Маск за повторување на „грозоморна“ антисемитска лага на неговата социјална мрежа.

„Неприфатливо е во кое било време да се повторува грозоморната лага зад најфаталниот чин на антисемитизам во американската историја, а камоли еден месец по најсмртоносниот ден за еврејскиот народ по холокаустот“, изјави портпаролот на Белата куќа, Ендрју Бејтс.

Извршниот директор на X, Линда Јакарино, напиша вчера:

– Кога станува збор за оваа платформа, Х исто така беше исклучително јасен за нашите напори за борба против антисемитизмот и дискриминацијата. За тоа нема место никаде во светот, тоа е грдо и погрешно.

IBM, меѓународниот компјутерски гигант, во четвртокот соопшти дека веднаш го суспендирал целото рекламирање на X, откако извештајот покажа дека неговите реклами се поставени покрај содржината што ги промовира Адолф Хитлер и Нацистичката партија.

Другите огласувачи, исто така, побегнаа од платформата откако Маск ја купи во октомври 2022 година и ја намали умереноста на содржината, што резултираше со скок на говорот на омраза на Х, велат групите за права.

ПОПУЛАРНО НА ИНТЕРНЕТ...

1.

ДРЖАВАТА ДЕЛИ ПОМОШ: По 3000 денари месечно за пензионерите кои земаат најниски пензии – пари секој месец ќе им стигаат и на учениците и студентите

2.

АХВ: Се повлекува негазирана флаширана вода, не е безбедна за пиење!

3.

Ескорт дамите открија како изгледа платената интимна врска: „Често доживувам оргазам со спонзори“