4.8 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Во Индија 40 работници веќе пет дена се заробени во урнат тунел: Спасувачите пробиле 21 метар пат

До утринава, спасувачите пробиле околу една третина од урнатините на урнатиот тунел на автопатот во Индија за да стигнат до 40 работници кои се заробени таму веќе пет дена, соопштија официјални лица.

Дупчењето продрело околу 21 метар урнатини, изјави за Ројтерс претставникот за управување со катастрофи Девендра Синг Патвал.

Тие треба да поминат вкупно растојание од речиси 60 метри.

Официјален претставник на спасувачката екипа во тунелот изјави дека затрупаните луѓе се добро. Работниците преку цевки се снабдуваат со храна, вода и кислород, а надлежните со нив се во контакт преку воки-токи.

Тунелот долг 4,5 километри се наоѓа во северната држава Утараханд и е дел од автопатот Чар Дам, еден од најамбициозните проекти на владата на индискиот премиер Нарендра Моди.

Властите не кажаа што го предизвикало уривањето на тунелот во неделата наутро, но регионот е подложен на лизгање на земјиштето, земјотреси и поплави.