0.8 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСВЕТ

Украинските сили соборија девет од 10 руски беспилотни летала

Украинската противвоздушна одбрана собори девет од 10 руски беспилотни летала во текот на ноќта над јужните региони Миколаев и Одеса, како и во близина на Житомир во централниот дел на земјата и во регионот Хмелницки на запад, соопштија во петокот воздухопловните сили.

Русија ги интензивираше нападите врз украинските пристаништа, вклучително и Одеса, и житната инфраструктура од јули кога Москва се повлече од Црноморската иницијатива за жито, договор за време на војната што му овозможи на украинскиот извоз да стигне до африканските земји кои се соочуваат со закана од глад.

Воздухопловните сили во соопштението наведоа дека руските сили лансирале и неколку ракети Ц-300 за време на ноќниот напад во источниот регион Доњецк, во близина на линијата на фронтот.

Ројтерс не можеше веднаш независно да потврди детали за штетата.