4.8 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Обединетите нации предупредуваат на непосредна можност од глад во Газа

Светската програма за храна на ОН (WFP) денеска предупреди дека Појасот Газа се соочува со огромен недостиг на храна и широкораспространет глад и дека речиси целото население на палестинската енклава има очајна потреба од помош во храна.

„Резервите храна и вода во Газа практично ги нема и само мал дел од потребното пристигнува преку границата“, рече извршната директорка на WFP, Синди Мекејн, во изјавата.

Според неа, со оглед на тоа што се наближува зимата, во преполните прифатилишта во недостиг на чиста вода луѓето се соочуваат и со глад.