8.8 C
Скопје
29. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Нов гаф на Бајден: „Нема ни да се обидам“

Американскиот претседател Џо Бајден направи нов гаф во четвртокот на самитот на Азиско-пацифичката економска соработка (APEC) во Сан Франциско. Веќе никој не ни брои колку од нив направил, а прашање е каква смисла има неговата кандидатура на претстојните американски избори.

Американскиот претседател им се обрати на извршните директори, а потоа се обиде да прочита список на технолошки компании од телепромптерот.

– Овде на овој свет, овој светски познат центар на иновации, толку многу технолошки компании како Антропик и… Ќе грешам – Бајден почна да пелтечи, а потоа престана откако сфати дека читањето од блезиметарот е премногу тешка задача. за него..

– Нема ни да се обидам. Подобро е да не се обидуваме, и да не го изговараме погрешно, отколку да се обидуваме да го изговараме погрешно – рече Бајден.

Публиката се насмеа додека Бајден исто така се насмевна, а потоа некако продолжи со својот говор.

Инаку, на самитот на АПЕК, Бајден првпат по една година се сретна со Си Џинпинг, кинескиот претседател. Сепак, ниту посетата на кинескиот претседател не остана без погрешните оценки на Бајден.

На една од ретките прес-конференции каде што му беше дозволено да зборува и да коментира за актуелните светски настани, Бајден успеа да го навреди Кси Џинпинг и да го нарече „диктатор“, а на американскиот државен секретар Ентони Блинкен (Антони) за малку ќе му се слоеше по таа реченица. од Бајден.