4.8 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Ердоган во посета на Германија

Германските лидери ќе бидат домаќини на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на разговори во петок, во мошне контроверзната посета што стана уште поексплозивна со етикетирањето на Израел како „терористичка држава“ од страна на Ердоган.

Ердоган се повеќе ја критикува израелската војна против владејачкиот Хамас во Газа, која беше започната по смртоносниот напад на 7 октомври од вооружени исламисти, во кои Израел рече дека убиле околу 1.200 луѓе, главно цивили.

Додека канцеларот Олаф Шолц патуваше во Израел за да и понуди на Германија безусловна и непоколеблива поддршка по нападот на Хамас, Ердоган ја удвои својата одбрана на исламистите како „ослободители“ кои се борат за нивната земја.

Турскиот лидер го обвини Израел дека извршил воени злосторства со неговото бомбардирање и копнена инвазија на Газа, каде што бројот на загинати се искачи на над 11.000, според здравствените власти на територијата што ја контролира Хамас.

Ставот на Ердоган покрена прашања во Германија за тоа дали е паметно да биде домаќин на турскиот лидер во овој момент, при што опозициските конзервативци, па дури и либералната ФДП, член на коалицијата на Шолц, го повикаа Шолц да се откаже од поканата.