4.8 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСВЕТ

Зеленски: Внимавајте на Балканот, Русија подготвува „експлозија“

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, изјави дека Русија може да создаде нови кризи на Балканот и во Молдавија, со цел да го оттргне вниманието на светот од војната во Украина.

– Денеска сите разговараат за кризата на Блискиот Исток. Но, како што кажав претходно искрено, ова не е вчерашниот проблем. Па дури ни завчерашниот проблем. Сите знаат за овој постојан конфликт и постојана војна, но никој не сака да каже крај. Да се ​​биде погодно, во одреден момент, само земете го овој механизам повторно. Ова е експлозија на Блискиот Исток, Русија стои зад ова, ние сме сигурни, со својот сојузник Иран – изјави тој за африканските новинари.

Зеленски повика да се обрне внимание на Балканот, бидејќи добиваат информации за руските планови.

– Обрнете внимание на Балканот. Верувајте, добиваме информации: Русија има долг план. Блискиот исток барем ќе биде Балкан, ако земјите од светот сега не направат ништо. Ќе има уште една ваква експлозија – рече Зеленски.

Според него, Русија повторно е заинтересирана за пренасочување на помошта.

– Кога сакате да и помогнете на една земја или почнете да ја споделувате таа помош и внимание на многу земји, многу предизвици, многу хуманитарни предизвици. Сега почнуваат да ја поткопуваат ситуацијата во Молдавија. Покажете дека таму нешто не е во ред за време на изборите. Прогласи ги изборите за неуставни. Повторно соборете ја актуелната власт. Да ја урнеме проевропската влада – заклучи Зеленски.