4.8 C
Скопје
7. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Вулканската нестабилност во Исланд би можела да трае со децении

Југозападниот полуостров на Исланд може да се соочи со децениска вулканска нестабилност, предупреди Исландскиот метеоролошки институт (ИМО).

Земјотресот и стравот од претстојна ерупција доведоа до евакуација на малиот рибарски град Гриндавик, јави Би-Би-Си.

По осумвековна пауза, ерупциите на полуостровот Рејкјанес повторно започнаа во 2021 година, што може да означи нов „еруптивен циклус“, рече Метју Робертс од ММО.